We’re Le Toy Van. A big hearted, honest talking family business with a lifelong passion for creating traditional wooden toys.
Our story began over 25 years ago. Meet Georges Le Van. Founder and creator of the first ever Le Toy Van toy, our beloved wooden Dolls House.
His vision was simple. To create beautiful, unique toys, lovingly made with intention to stand the test of time. Georges son Steven was the inspiration behind the brand, testing out and playing with his father’s wonderful creations throughout his childhood. Today he proudly carries on his father’s legacy.
Our toys continue to spark young imaginations through learning based fun, ready to be cherished and enjoyed for a lifetime of play.
-
Apples and Pears Wood Crate
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $21.95
- Sale price
- $21.95
- Regular price
-
$11.00 - Unit price
- per
Sold out -
Baker's Basket
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $21.95
- Sale price
- $21.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Barbarossa Pirate Ship
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $74.95
- Sale price
- $74.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Biscuit & Plate Set
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $24.95
- Sale price
- $24.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Blender Set "Fruit & Smooth"
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $49.95
- Sale price
- $49.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Card Machine
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $16.95
- Sale price
- $16.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Carlo's Wooden Gelato
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $29.95
- Sale price
- $29.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Chocolate Gateau
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $21.95
- Sale price
- $21.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Dining Set
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $29.95
- Sale price
- $29.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Dolly Ice Cream Van
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $49.95
- Sale price
- $49.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Gears & Cogs 'Busy Bee Learning'
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $31.95
- Sale price
- $31.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Groceries Set & Scanner
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $54.95
- Sale price
- $54.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Hollywood Film Camera
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $24.95
- Sale price
- $24.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Honeybake Shop & Cafe Stand
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $199.95
- Sale price
- $199.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Honeybee Market Stand
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $109.95
- Sale price
- $109.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Ice Cream Machine
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $39.95
- Sale price
- $39.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
London Bus
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $69.95
- Sale price
- $69.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Market Crate - Meat
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $21.95
- Sale price
- $21.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
My Doll Family
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $29.95
- Sale price
- $29.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Popcorn Machine
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $44.95
- Sale price
- $44.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Pots & Pans
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $29.95
- Sale price
- $29.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Red Barn
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $59.95
- Sale price
- $59.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Red Wooden Tractor
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $39.95
- Sale price
- $39.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Shopping Trolley
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $84.95
- Sale price
- $84.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Stacking Veggies
- Vendor
- Le Toy Van
- Regular price
- $29.95
- Sale price
- $29.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
- Page 1 of 3
- Next page